Matura chemia – dobór rozszerzenia na egzaminie

Każdy uczeń, który ma zamiar podchodzić do egzaminu maturalnego, powinien dobrze przemyśleć wszystkie decyzje, które są powiązane z procesem przygotowań do egzaminu, ale też takich kwestii jak np. wybór przedmiotu rozszerzonego. Jest to bardzo ważny aspekt, który musi być dobrze przemyślany, oraz dopasowany do możliwości i planów ucznia. Chodzi tutaj głównie o poziom zaawansowania w danym zakresie. Nie warto jest łudzić się, że damy radę zaliczyć kilka przedmiotów rozszerzonych, jeżeli poziom naszej wiedzy jest bardzo niski. Lepiej skupić się na jednym z nich i bardzo dobrze się do niego przygotować. Wybór powinien być podparty – kierunkiem studiów, na które uczeń ma plany uczęszczać, po ukończeniu edukacji szkolnej. Wtedy wybór przedmiotu rozszerzonego, nie powinien być trudny. Zazwyczaj na wymaganiach w szkołach wyższych, jest sporządzony spis przedmiotów, które są brane pod uwagę, podczas rekrutacji na dany kierunek studiów. Nie można jednak zapomnieć o innych, wymaganych do zadania matury przedmiotach: język polski, matematyka, oraz wybrany język obcy. Każdy uczeń musi zaliczyć podstawę z tych trzech przedmiotów, żeby zdać maturę.

Chemia jako przedmiot rozszerzony

Jednym bardzo ciekawych wyborów, jeżeli chodzi przedmiot rozszerzony na egzaminie maturalnym jest chemia. Uzyskanie wysokiego wyniku z tego rozszerzenia, może mieć bardzo duży wpływ, w kwestii rekrutacji na studia, związane z chemią. Warto jest jednak tutaj pamiętać, że uzyskanie wysokiego wyniku, będzie wymagało od ucznia – dużego wkładu pracy, ale też odpowiedniego zaplanowanego procesu nauki, który będzie skupiał się na ciągłym poszerzaniu zakresu naszej wiedzy, która jest wymagana na egzaminie. W ten sposób można opanować wszystkie obowiązujące na maturze typy zadań.

Mocna strona

Innym bardzo ważnym aspektem, który warto jest przenalizować, podczas wybierania rozszerzenia, jest odszukanie przedmiotu, który jest naszą najmocniejszą stroną. W ten sposób istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że nauka będzie dla nas znacznie prostsza i będziemy mogli opanować, dużo większą ilość materiału. Jednak dobrze jest też nadal pamiętać, o powiązaniu rozszerzenia z naszymi planami na przyszłość.

Posts Tagged with…