Walka o punkty na maturze

Przygotowania do matury z chemii wiązać się mogą z dużym stresem. Jest to rodzaj egzaminu, który obok testu z fizyki, wywołuje najwięcej trudności. Uczniowie przygotowują się do niego przez lata, a i tak zdarza się, że na niektórych zadaniach po prostu polegną. Dlatego w przypadku matur z przedmiotów ścisłych tak ważna jest konsekwencja i regularność związana z powtórkami skomplikowanych zagadnień. Czy matura chemia jest obecnie jednym z najbardziej złożonych egzaminów maturalnych?

Ryzyko wyboru

Decydując się na zdawanie chemii jako przedmiotu nieobowiązkowego, podnosimy sobie poprzeczkę. Oczywiście, należy założyć, że uczniowie, którzy stawiają na chemię na egzaminie maturalnym, dobrze radzą sobie z tym przedmiotem i wiedzą już wiele na jego temat. Największym problemem jest to, że matura z chemii składa się w większości nie z pytań teoretycznych, a z zadań, które wymagają od nas pieczołowitych obliczeń. Na egzaminie mamy dostęp do prostego kalkulatora, paru przyrządów czy karty z wybranymi wzorami, jednak poza tym nie możemy korzystać z żadnych innych rodzajów pomocy. 

Trudności związane z egzaminem maturalnym

Matura z chemii jest maturą rozszerzoną. Wiąże się to z tym, że zadania, które pojawią się na arkuszu egzaminacyjnym, będą cechować się większym poziomem trudności. Przy tym sama matura trwa też dłużej w porównaniu do egzaminów podstawowych. Mamy równe 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Arkusz możemy oddać wcześniej, jednak nie możemy zrobić tego po czasie. W takim przypadku nasz egzamin okaże się nieważny i będziemy zmuszeni pisać go raz jeszcze, w okresie poprawkowym. Jak przygotować się do matury z przedmiotów ścisłych? Przede wszystkim trenować rozwiązywanie zadań i zagadek, eksperymentować oraz zagłębiać się w teorię. Nauka teorii pozwoli nam na coraz bardziej swobodne działanie praktyczne, co przełoży się na szybki i regularny wzrost naszych umiejętności. Świetną pomocą naukową jest także repetytorium maturalne chemia. Znajdziemy w nim zbiór wszystkich podstawowych i ponadpodstawowych definicji, wzorów oraz zadań. Na końcu każdego rozdziału znajduje się krótkie podsumowanie, dzięki któremu możemy przetestować nasze aktualne umiejętności. Rozdziały, które sprawiają nam największe problemy, warto zakreślić i wrócić do nich po czasie. Pamiętaj, że twoja nauka będzie efektywna wyłącznie wtedy, gdy podejdziesz do niej na luzie i dasz sobie czas na dłuższy odpoczynek.

Posts Tagged with…